Vatandaşın Kabusu Kira… Kira Artışında O İlçeler Rekor Kırdı!

Kira fiyatları vatandaşın kabusu haline geldi. İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere pek çok kentte kiralarda fahiş zammın önüne geçilemiyor.

Haber Global’dan Mert İnan’ın haberine göre Reiden-Gyoder’in yayınladığı son veriler ise konut piyasasında yaşanan fahiş artışı bir kez daha gözler önüne serdi.

Son rapora göre kira değerleri ağustos ayında temmuza göre yüzde 10, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 137.2 artarken, son 5 yılda ortalama kira artış oranı yüzde 891.6 olarak kaydedildi.

Ağustos ayında Ankara’da kira artışı ortalama yüzde 8.4, İzmir’de yüzde 7.2, İstanbul’da ise yüzde 6,7 olarak saptanırken, üç büyük kent arasında Ankara’da son bir yıllık kira değeri yüzde 177, İzmir’de yüzde 135, İstanbul’da ise yüzde 94 olarak arttı.

KİRADA REKOR KIRAN İLÇELER HANGİLERİ?

Son 5 yıllık verilerinde ise 2018’den bugüne Ankara’daki kira artış oranı yüzde 1120 olurken, İstanbul’daki artış yüzde 843, İzmir’deki artış ise yüzde 801 seviyesine ulaştı.

İlçelerin ortalama metrekare kira değerinde ise ağustos ayında kira değeri en yüksek üç ilçe İstanbul Sarıyer, Beşiktaş ve Beyoğlu oldu. Sarıyer’de konutların ortalama metrekare kira değeri 309 lira, Beşiktaş’ta 238 lira, Beyoğlu’nda ise 209 lira düzeyine erişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir