Kullanıcılar tepkili: Spotify’ın sevilen özelliği ücretli oluyor!

Dünyadaki en büyük müzik veri akışı ve podcast servislerinden biri olan Spotify, tepki çeken bir karar aldı. Bildiğiniz üzere kullanıcılar Spotify’ı iki türlü kullanabiliyor. Birincisi herhangi bir ücret ödemeden kullanılan Free üyeliği, diğeri ise her ay belirli bir miktar ödenilen Premium üyeliği. Şimdi de iki kullanıcı tipinin de kullanabildiği bir özelliğin sadece Premium kullanıcılara özel olma ihtimali ortaya çıktı.

Spotify, şarkı sözleri özelliğini Premium’a özel yaptı

Son birkaç gün içinde ücretsiz katmandaki birkaç Spotify kullanıcısı, artık uygulama içi şarkı sözlerine erişimlerinin olmadığını fark etti. Bunun yerine, “Spotify Premium’da şarkı sözlerinin keyfini çıkarın” yazan bir bildirim balonu ve kaydolma bağlantısıyla karşılandılar. Spotify, uygulama içi şarkı sözlerini bir ödeme engelinin arkasına koymanın rutin testlerinin sadece bir parçası olduğunu açıkladı.

Spotify’ın küresel iletişim eşbaşkanı CJ Stanley, şu açıklamaları yaptı: “Spotify’da rutin olarak bir dizi test gerçekleştiriyoruz; bu testlerden bazıları daha geniş kullanıcı deneyimimizin önünü açıyor. Diğerleri ise yalnızca önemli bir öğrenme işlevi görüyor. Şu anda paylaşacak başka haberimiz yok.” Spotify’ın ödeme engelini kaldırarak uygulama içi şarkı sözlerini tekrar tüm kullanıcıların kullanımına sunması mümkün ancak şu anda bunun için net bir zaman yok.

Bu test, Spotify’ın son yıllarda oldukça fazla para akıttığı podcast bölümündeki çalışanları işten çıkardığı bir dönemde gerçekleşti. Fiyatlarını artırmasına ve ücretli abone sayısını artırmak için aktif olarak çalışmasına rağmen hâlâ önemli miktarda para kaybediyor. Şirketin şarkı sözlerini Premium kullanıcılara özel yapma isteği de daha fazla kullanıcıya ödeme yaptırmanın yollarını aradığını gösteriyor.

Bu değişikliği fark eden kullanıcılardan ise tepkiler gecikmedi. Uygulama içi şarkı sözleri özelliğinin ücretli kullanıcılara özel sunulmasına tepki gösteren Free kullanıcıları bunu X’den (Twitter) dile getirdi. İşte şirketin bu kararına bir kullanıcıdan gelen tepki ve “Spotify Premium’da şarkı sözlerinin keyfini çıkarın” yazılı bildirim balonu:

Uygulama içi şarkı sözleri, Spotify’ın en çok talep edilen özelliklerinden biriydi ve şirket bunu 2019’da test etmeye başladı. Ardından 2021 yılında kullanıcıların en sevdikleri parçaların sözlerini görmelerine ve şarkı söylemelerine olanak tanıyan özellik, resmi olarak kullanıma sunuldu. Özellik, hem Free hem de Premium kullanıcılarına özel sunulduğu için bunun sonradan Premium kullanıcılara özel olması çok tepki çekti.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir