İsveç devlet televizyonu: Akesson’un sözleri NATO üyeliğimizi zora soktu

İsveç’te Başbakan Ulf Kristersson’un azınlık hükümetini dışarıdan destekleyen aşırı sağcı İsveç Demokratlar Partisi (SD) lideri Jimmie Akesson’u ülkede yeni cami inşaatlarına izin verilmemesi ve mevcutların yıkılmasını isteyen konuşması, Kristersson ve devlet televizyonu SVT tarafından eleştirildi.

İSVEÇ DEVLET TELEVİZYONU VE ESKİ İSVEÇ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ: NATO ÜYELİĞİNE YÜK GETİRECEK

İsveç devlet televizyonu SVT, konuyla ilgili haberinde, aşırı sağcı liderin camilerin yıkılmasını isteyen açıklamalarının, İsveç’in NATO üyelik sürecine ilave bir yük getirebileceği uyarısında bulundu.

SVT’ye konuşan Eski İsveç Ankara Büyükelçisi Michael Sahlin ise, İsveç’in NATO üyelik başvurusunun Türkiye tarafından onaylanmasında kritik bir aşamada olunan böyle bir dönemde ülkenin büyük partilerinden birisinin liderinin camileri yıkmaktan bahseden açıklamasının yeni bir olumsuz gelişme olduğunu söyledi.

Sahlin, “Türkiye, Demokratlar Partisinin geçmişte sorunlu şeyler söylediğini biliyordu fakat bu ortamda parti liderinin camilerin yıkılması gerektiğini söylemesi aşırılık ve son derece talihsiz bir durumdur. Akesson’un açıklaması İsveç’e NATO üyeliği konusunda farklı bir ağır yük getirdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Sahlin, Akesson’un açıklamalarının İsveç’in NATO üyeliğini zora sokan talihsiz bir durum oluşturduğu ifade etti.

İSVEÇ BAŞBAKANI’NDAN AÇIKLAMA

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson da haber ajansı TT’ye yaptığı açıklamada, İsveç’te herkesin dinlerini bireysel olarak ve topluluk içinde birlikte yaşayabilmeleri temel ilkesine dayanan anayasal bir din özgürlüğü hakkı bulunduğunu kaydederek “İsveç’te ibadethaneleri yıkmıyoruz.” dedi.

PARTİ KÖKLERİ NAZİZM’E DAYANIYOR

İsveç’te kökleri Nazizm’e dayanan aşırı sağcı İsveç Demokratlar Partisi, 11 Eylül 2022’deki son genel seçimde parlamentoda ikinci büyük gruba sahip olmuştu. Oyunu yüzde 20,5’e yükselterek Sosyal Demokratların ardından ikinci sırayı alan SD, sağ liberal partilerin kurduğu azınlık koalisyon hükümetini dışarıdan destekliyor. SD, hükümeti desteklemenin karşılığında parlamentoda 4 komisyon başkanlığı elde etmişti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir