İsrail Büyükelçisinden Erdoğan’a ağır sözler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Filistin Mitinginde İsrail’e yönelik sözlerine İsrail cephesinden sert yanıtlar geldi. Bakanlar, Türkiye’ye karşı tepki sırasına girdi. İsrail önce tüm diplomatlarını Türkiye’den çekme kararı alırken, İsrail’in BM Büyükelçisi Gilad Erdan ise Erdoğan için “Yılan yılan olarak kalacaktır” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bugün İstanbul’da düzenlenen Büyük Filistin Mitingi’nde İsrail’e yönelttiği ağır eleştiriler, İsrail cephesinden aynı hızla geri döndü.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen’in ”Türkiye’den gelen sert açıklamalar karşısında, İsrail-Türkiye ilişkilerinin yeniden değerlendirilmesi amacıyla Türkiye’deki diplomatik temsilcilerin geri çağrılması talimatını verdim” sözlerinden sonra birçok İsrailli yetkiliden Türkiye’ye yönelik tepki geldi.

İsrail Enerji Bakanı Israel Katz, bugün İstanbul’da düzenlenen kitlesel mitingde Erdoğan’ın “gerçek yüzünü ortaya çıkardığını” söyleyerek, “Müslüman Kardeşler’in adamı Hamas-Daeş terörünü destekliyor. Onun kefiyesi ( Arapların kafasına taktığı katlanmış kumaş) bile bu utancı örtemez.” dedi.

İsrail’in BM Büyükelçisi Gilad Erdan ise Erdoğan için “Yılan yılan olarak kalacaktır” açıklamasında bulundu. İsrail Ordu Radyosu’na konuşan Erdan, “[Erdoğan] imajını iyileştirmeye çalıştı ama Yahudi karşıtlığını sürdürüyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir