Türkiye’de Pahalılıktan Bir Kadının İşe ‘Beslenme Çantası’ Götürmek Zorunda Kaldığını Anlatması Tepki Topladı

Ülkemizde en çok market alışverişi ve yemek sektörü cep yakıyor, desek yalan olmaz. Dünyada gıda fiyatları endeksi 12 aydır düzenli olarak düşerken Türkiye’de Eylül 2020’den bu yana sürekli artıyor, diyen DW Türkçe durumun vahametini ortaya koymak için ülkemizde çalışan 35 yaşındaki bir kadın ile görüştü. Röportajı resmi Twitter hesabından paylaşan platformun bu paylaşımına yurt dışında yaşamış Türklerden tepki yağdı.

İyi beslenmenin neredeyse lüks haline gelmesine birçoğumuz tepkili ancak işin aşırı tüketim boyutundan hiç bakmamış olabilirsiniz.

DW Türkçe’nin yayınladığı habere göre Dünyada gıda fiyatları endeksi 12 aydır düzenli olarak düşerken Türkiye’de Eylül 2020’den bu yana sürekli artıyor.

35 yaşında Türkiye’de muhasebecilik yapan bir kadın ile röportaj yapan yayın platformu, mevcut ekonomik koşullarda hayatını nasıl idame ettirdiğini sordu.

“Dengeli ve sağlıklı beslenemiyoruz. Ertesi gün çalışabilmek için karnımızı doyuruyoruz” diye konuşan çalışanın röportajı DW Türkçe’nin resmi Twitter hesabında paylaşıldı.

“35 yaşında bir kadın olarak ilkokul çocuğu gibi her sabah bir beslenme çantası hazırlayıp gitmek durumunda kalıyorum” diyen konuğun sözleri sosyal medyada kısa zamanda gündem oldu.

İşte o video:

Twitter paylaşımını da göz atmanız için şuraya bırakalım:

Ancak ilk anda aklınıza geldiği gibi kadının bu sözlerini duyanlar ona destek vermedi. Aksine “aşırı tüketim” yaptıkları nedeniyle Türk çalışanlara tepki gösterdiler.

“Öğle arasında, molada Türkiye’deki kadar tüketime endeksli bir millet görmedim ben. Yani pahalılıktan şikayet edelim tabi ki, her şey aşırı pahalı ama delicesine tüketemez hale geldik diye de etmeyelim bi zahmet.”

“Holllanda’da insanlar 60 yaşında olsa bile öğle yemeğini evinden getirir. Ben bile dışarıdan çöp yiyeceğime evinden yemek getirmeyi tercih ediyorum. Ülkemiz Avrupa’nın bir numaralı obez ülkesi olmuş bile…”

“Nedense orta sınıfın refah ve zenginlik anlayışı “ev yemeği yememek” üzerine kurulu.”

“Bizim ülkemizde neden evden yemek getirmek fakirlik göstergesi?”

“Su kenarında kocaman villada oturan 62 yaşındaki özisveçli erkek CEO’su da böyle yapıyor.”

“Japonlar “bento” dedikleri beslenme çantalarıyla birbirine hava atıyor, hangisinin yemeği daha güzel diye konuşuyor, bizimkiler ıy kokar diyo”

“Bak işte Türkiye bu yüzden gelişmiyor, dışardan yeme alışkanlıkları var.”

“Öğlen yemeğimi evde bir gün önceden yapıp götürüyorum. Çok nadir dışarıdan yiyorum çünkü gereksiz bir harcama. Türkiye’dekiler neden bundan mağduriyet devşiriyor?”

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir